Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-statistics domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/autzgcom/public_html/uaz.hr/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/autzgcom/public_html/uaz.hr/wp-includes/functions.php on line 6114
„Komunikacija kroz Orffovu glazbu: senzoričke radionice za osobe s autizmom“ - UAZ

„Komunikacija kroz Orffovu glazbu: senzoričke radionice za osobe s autizmom“

Osobe s autizmom su posebno zainteresirane i vrlo dobro reagiraju na glazbu jer ih ona motivira i angažira. Ritmom, pokretom i melodijom potiču se osobitosti razvoja svakog korisnika, budi se njihov unutarnji potencijal te se njihove sposobnosti izražavaju na kreativan i opušten način. Igre uz pomoć zvuka i pokreta razvijaju iskustveno znanje osoba s autizmom kroz njihovu međusobnu interakciju u glazbeno-društveno aktivnostima, povezujući logičke, socijalne, emocionalne, intrapsihološke, interpersonalne, praktično-teorijske i duhovne elemente.

Inovativnost projekta „Komunikacija kroz Orffovu glazbu: senzoričke radionice za osobe s autizmom“ nalazi se u individualiziranom pristupu i integrativnoj metodologiji koja se koristi za postizanje neglazbenih ciljeva kao što je razvoj senzoričke integracije, poticanje komunikacije, poboljšanje socijalnih vještina, smanjenje anksioznosti i repetitivnog ponašanja, poboljšanje kognitivnih i motoričkih sposobnosti, te podizanje razine svijesti o sebi i samopouzdanja osoba s autizmom. Metodološka struktura projekta omogućuje usmjerenost na individualne potrebe i sposobnosti svakog korisnika.

 

Ciljevi projekta:

Opći cilj projekta je poticanje cjelovite integracije osoba s autizmom kroz razvijanje senzomotoričke inteligencije te svijesti o sebi putem uključivanja u glazbeno-društvene aktivnosti.

Specifični ciljevi projekta:

1.poboljšati razvoj osjetilne percepcije osoba s autizmom,

2.utjecati na razvoj vještina socijalne komunikacije osoba s autizmom,

3.potaknuti izražavanje emocija osoba s autizmom i pozitivne promjene u ponašanju osoba s autizmom,

4.podignuti razinu samopouzdanja i svijesti o sebi osoba s autizmom.

Svrha projekta je normalizacija uvjeta života osoba s autizmom i povećanje kvalitete njihovog života u poboljšanim uvjetima interaktivnog odnosa s drugim ljudima.

 

Što?

Osobe s razvojnim poremećajima, naročito osobe s autizmom, imaju naglašene probleme senzomotoričke prirode što im ozbiljno narušava njihove mogućnosti spoznajnog razvoja, komunikacije i socijalizacije. S ciljem poticanja njihovog razvoja danas se koriste razne metode senzomotoričke integrativne stimulacije kao što su to razne kreativne terapeutske metode. Glazbena terapija Gertrude Orff i Carla Orffa (skladatelj i glazbeni pedagog) pokazala se iznimno uspješnom u zemljama u kojima se sustavno privodi (naročito u Njemačkoj), budući da se izvodi uz individualni pristup  u integralnim uvjetima koristeći različite oblike multisenzoričkog razvojnog poticaja.

Glazbena terapija suvremena je glazbena terapeutska metoda koja se primjenjuje u liječenju autizma kako bi se postigli neglazbeni ciljevi. Osim za poboljšanje općeg stanja, smanjenja boli i mogućnosti opuštanja, ova metoda pomaže osobama s autizmom u kognitivnom, govornom, senzomotoričkom i socijalnom području.

Kako glazbene sadržaje procesuiraju obje moždane polutke, glazba potiče kognitivno funkcioniranje i može se koristiti kao alat za razvijanje govornih vještina. Budući da glazba motivira osobe s autizmom, ona omogućuje pojedincu da posveti pozornost zadacima na duže razdoblje razvijajući koncentraciju.

Muzikoterapijske metode omogućavaju osobama s autizmom, čiji je jedan od najvećih problema verbalno komuniciranje, da komuniciraju i ostvare međusobnu interakciju u aktivnostima i da se neverbalno izraze. Glazba pomaže i u razvoju verbalne komunikacije, razvoju govornih i jezičnih vještina, primjerice kroz tzv. glazbene razgovore s instrumentima. Jedna od učinkovitih tehnika koja se koristi da bi se povećala duljina, brzina i struktura izgovorenih rečenica te tečnost, jačina zvuka i drugi elementi izgovora, je pjevanje.

Ritmička komponenta glazbe vrlo dobro organizira osjetilne sustave osoba s autizmom. Loša koordinacija pokreta i ravnoteža se također mogu poboljšati pomoću glazbe na zabavan, nenaporan i interaktivan način. Pjevanje i sviranje u grupi može se strukturirati posebno za osobe s autizmom kako bi se ciljano potaknuo razvoj specifičnih socijalnih vještina i pozitivnog ponašanja i/ili kako bi se smanjila razina anksioznosti i iritacija te učestalost nepoželjnih oblika ponašanja. Ovo može dovesti do reprodukcije naučenih vještina u drugim okruženjima koja nisu glazbena, poput kućnog okruženja.

Projekt „Komunikacija kroz Orffovu glazbu: senzoričke radionice za osobe s autizmom“ pruža dodatne mogućnosti za pozitivnu interakciju i izgradnju odnosa članova obitelji i osoba s autizmom, naročito zbog toga što mogu članove svoje obitelji vidjeti u drugačijem i neuobičajenom okruženju u kojem na adekvatan način imaju prilike ostvariti svoje potencijale i pokazati svoje, često potisnute, talente. Ova vrsta suvremene terapije za osobe s autizmom pozitivno utječe na sliku o sebi osoba s autizmom i njihovih obitelji, povećava svijest o sebi te povećava razinu samopouzdanja osoba s autizmom.

 

Vrste aktivnosti:

  • aktivnosti individualnog rada s korisnicima pri rukovanju instrumentima,
  • igre zvukom, glasom i pokretom,
  • pjevanje u grupi,
  • ritmičko – plesne i ritmičko – glazbene igre i sviranje.

 

Korisnici:

Izravni korisnici su 13-20 osoba s poremećajima autističnog spektra različitog stupnja oštećenja i različitih kronoloških dobi, kojima je potrebna podrška u razvijanju različitih aspekata senzoričke integracije. Teškoće su izražene u socijalnom kontaktu, u prilagodbi na novu okolinu i osobe, u komunikaciji i prisustvu nepoželjnih oblika ponašanja.

Neizravni korisnici su članovi obitelji, lokalna zajednica na koje će održavanje radionica te stjecanje znanja i vještina izravnih korisnika utjecati.

Gdje?

Grad Zagreb, Zagrebačka županija

 

Partner u provođenju projekta:

Hrvatska udruga muzikoterapeuta

Hrvatska udruga Carla Orffa 

Kontakt osoba: dr.sc. Ksenija Burić

 

Vanjski stručni suradnik

Mejrema Reuter

 

Trajanje projekta:

1. siječnja 2013. – 31. prosinca 2013.

Projekt financira:

Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom