Služba podrške u obitelji

Obitelji čiji je član osoba s autizmom svakodnevno se susreću s mnogobrojnim, ali specifičnim problemima. U ovim obiteljima, roditelji su izloženi većim naporima na poslu i kod kuće te preuzimaju veći psihički i tjelesni teret odgoja i odgovornosti za dijete s autizmom. Poput osoba s autizmom, koji čine jednu od najranjivijih društvenih skupina, njihove obitelji nalaze se pod posebnom opasnošću od društvene izolacije, budući da su primorane na cjelodnevno i kontinuirano pružanje skrbi za svoje autistične članove ili na traženje dodatne medicinske i financijske pomoći za život.

Problemi roditelja prvenstveno su vezani uz neprihvaćanje činjenice da dijete ima poremećaj autističnog spektra, u nesnalaženju da se razumiju potrebe djeteta zbog čega se razvijaju nepoželjni oblici ponašanja (vrištanje, agresija, destrukcija) koji ukoliko se učvrste, zahtijevaju dugotrajnu stručnu pomoć. Poseban problem predstavlja i ulazak autističnog djeteta u pubertet, kada se roditelju čini da je razvoj stao, a nepoželjno ponašanje se potencira. Za odrasle osobe s autizmom koje još žive u obiteljima dodatan problem predstavlja odlazak na medicinske zahvate, situacije hospitalizacije i službena odsutnost roditelja.

Ekonomski napori roditelja osoba s poremećajima autističnog spektra su naglašeni te su oni često prisiljeni raditi prekovremeno, skloni su prihvaćanju više od jednog posla u pokušaju da zadovolje financijske obaveze. Uz to često balansiraju između zahtjeva posla i povećane obiteljske odgovornosti oko autističnog djeteta. Osjećaj usamljenosti roditelja čini dodatni problem koji se tipično javlja u ovim obiteljima. Također, roditelji svjedoče da ih okolina nepovoljno procjenjuje što za posljedicu ima daljnje izdvajanje iz društva i prestanak dotadašnjih veza s osobama koje su bile u mogućnosti pružiti im podršku u raznim vidovima obiteljskog života.  Predrasude prema djetetu s autizmom dovode i do stigmatizacije roditelja te se i zbog toga članovi ovih obitelji osjećaju marginalizirano u društvu. S obzirom na to, opterećenost zadaćama je velika, što uzrokuje potrebu za stručnom pomoći i različitim oblicima savjetovanja.

Projektom se doprinosi provedbi nacionalnih i međunarodnih dokumenata koji reguliraju prava osoba s invaliditetom:

•Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom,

•Akcijski plan Vijeća Europe za promicanje prava i potpunog sudjelovanja u društvu osoba s invaliditetom: poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Europi 2006.-2015.

•Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine,

•Zagrebačka strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom.

 

Vrste usluga:

Projektnim aktivnostima „Službe podrške u obitelji“ pruža se stručna podrška obiteljima na polju adekvatnog načina pružanja podrške svojoj autističnoj djeci. Kroz službu podrške, obitelji se individualnim pristupom savjetuju o načinima i strategijama interveniranja u krizne situacije s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu.

 

Korisnici:

Izravni korisnici su 32 člana iz 11 obitelji osoba s poremećajima autističnog spektra različitog stupnja oštećenja i različitih kronoloških dobi, kojima je potrebna podrška u različitim aspektima svakodnevnog života. Od toga:  17 roditelja osoba s autizmom i 15 osoba s autizmom.

Neizravni korisnici su članovi šire obitelji, lokalna zajednica na koje je pružanje podrške te stjecanje znanja i vještina direktnih korisnika indirektno utječe.

 

Gdje?

Grad Zagreb, Zagrebačka županija

 

Trajanje projekta:

1. siječnja 2013. do 31. prosinca 2013.

Projekt sufinancira Grad Zagreb, Gradski odjel za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.