Projekt “Kad se vrijedne ruke slože, zdravo se jesti može“
Naziv projekta
„Kad se vrijedne ruke slože, zdravo se jesti može“
Što?
Stambena zajednica u Mostarima, Vrbovečka Dubrava obuhvaća zemljište veličine 8000 m2, čiji je jedan dio iskorišten za uzgajanje hrane, a drugi dio za izradu senzoričkog parka u kojem osobe s autizmom mogu poboljšavati svoje senzomotoričke vještine. Od 2010. – 2013. godine kvaliteta rada, kvaliteta i količina proizvoda iz vrta su se povećali, te je Udruga, uzimajući u obzir mogućnosti i dobrobit korisnika, odlučila pokrenuti projekt osnivanja socijalnog poduzeća za ekološki uzgoj voća, povrća i začinskog bilja.
Funkcioniranje vrta dosada nije imalo formalni oblik i proizvodi iz vrta nisu imali širu namjenu osim za prehranu korisnika i članova obitelji korisnika stambenih zajednica. Budući da projekti putem kojih se financira projekt organiziranog stanovanja osoba s poremećajem iz autističnog spektra, financijski ne pokrivaju potrebe korisnika stambenih zajednica i funkcioniranje samih zajednica, socijalno poduzetništvo u vidu ekološko-rehabilitacijskog uzgoja voća i povrća pokazalo se kao: dodatni izvor financiranja, prilika da se lokalnoj zajednici i općoj populaciji da dobar primjer sposobnosti koje imaju osobe s poremećajem iz autističnog spektra, mogućnost kombinacije financiranja, bliske interakcije korisnika zajednica i suradnika, mogućnost dostavljanja novog inovativnog rješenja, te prilika za širenje svijesti o mogućnostima eko-društvene ekonomije u području zdravog i održivog razvoja te otvaranja novih radih mjesta.
Uključivanjem osoba s autizmom i njihovih roditelja, stručnjaka, volontera i članova lokalne zajednice u osnivanje i djelovanje socijalnog poduzeća rehabilitacijskog tipa, potiče se socijalna uključenost osoba s autizmom u lokalnu zajednicu na inovativan način. Naši proizvodi i usluga drugačiji su na tržištu, jer u cjelokupnom procesu proizvodnje, prerade i distribucije proizvoda sudjeluju osobe s poremećajem iz autističnog spektra. Naš poduzetnički poduhvat nije samo produkcija zdrave prehrane i financijska dobit, već je on rehabilitacijski i terapeutski proces koji tijekom svoje proizvodne faze služi jačanju psihofizičkog stanja osoba s autizmom te je prilika za njihovu aktivnost u konkretnom radu. Na ovaj način Udruga za autizam – Zagreb djeluje na poboljšanje kvalitete njihova života i oživotvorenje njihovog prava na dostojanstven život.
Vrste aktivnosti:
- edukativne radionice za djelatnike za rad u vrtu, za osoblje u podršci osoba s autizmom, roditelje i korisnike stambenih zajednica o ekološkoj proizvodnji voća i povrća,
- aktivnosti individualnog rada s osobama s autizmom,
- aktivnosti proizvodnje voća, povrća i začinskog bilja i rehabilitacija korisnika stambenih zajednica
Korisnici:
osobe s autizmom, roditelj/skrbnici ovih osoba, djelatnici zaposleni u podršci osoba s autizmom
Osobe s autizmom su različitog stupnja oštećenja i različitih kronoloških dobi, kojima je potrebna podrška u razvijanju različitih aspekata senzoričke integracije, s područja Zagrebačke županije i Grada Zagreba. Teškoće su izražene u socijalnom kontaktu, u prilagodbi na novu okolinu i osobe, u komunikaciji i prisutnosti nepoželjnih oblika ponašanja.
Roditelji čije je dijete osoba s autizmom dolaze s područja Zagrebačke županije i Grada Zagreba te im je potrebna podrška u razvoju znanja, vještina i strategija razvoja i rehabilitacije.
Područje provedbe:
Zagrebačka županija, Grad Zagreb
Datum početka i završetka projekta:
1.1.2014.-31.12.2014.
Projekt sufinancira Zagrebačka županija.